O NAS

Etykieta Dojo

Etykieta Dojo nie jest formą okazywania uwielbienia dla instruktora, Aikido oraz Aikibujutsu jak i Shinkendo – jest tylko zbiorem zasad ułatwiających studiowanie oraz praktykowanie tych Sztuk Walki. Postępując według zasad etykiety okazuje się szacunek dla twórców Sztuk Walki i swojego instruktora, wszystkich trenujących, a także dla samego siebie.

Pierwszy trening

 1. Przed rozpoczęciem zajęć poinformuj instruktora o tym, że będziesz ćwiczyć po raz pierwszy. W ten sposób instruktor zwróci na Ciebie specjalną uwagę podczas treningu.
 2. Poinformuj instruktora o ewentualnych przeciwwskazaniach do wykonywania ćwiczeń, technik. Jeśli miałeś/aś wcześniej kontuzje albo problemy zdrowotne – instruktor musi o tym wiedzieć.
 3. Najważniejszą osobą na treningu jest instruktor – podczas zajęć jest on odpowiedzialny za bezpieczeństwo wszystkich ćwiczących w Dojo. Dlatego należy wykonywać wszystkie jego polecenia (wyjątek – punkt 2).
 4. Najlepszym strojem do treningu jest keikogi – specjalny biały strój do ćwiczeń składający się z bluzy, spodni oraz pasa. W Shinkendo dodatkowo należy wyposażyć się dodatkowo w hakama (szerokie spodnie maskujące układ nóg). Jeżeli nie posiadasz keikogi wystarczą długie spodnie dresowe oraz t-shirt, bluza dresowa z długim rękawem.
 5. Przed wejściem do dojo czy na matę lub udając się do szatni, z szatni do toalety, załóż klapki (zori). To ważne by do dojo(miejsca treningów) i na matę wnosić brudu. Pamiętaj, że czystość maty oraz całego Dojo zależy również od Ciebie.
 6. W Dojo i na macie ćwiczymy na boso. Możesz jednak ćwiczyć w skarpetach lub specjalnych bytach typu ”tabi”. W Shinkendo dopuszczalne jest obuwie zmienne typu „tenisówka”.
 7. Przed treningiem zdejmij wszelką biżuterię oraz zegarek. W ten sposób chronisz siebie i innych od drobnych urazów.
 8. Staraj się krótko obcinać paznokcie, aby nie podrapać swojego partnera.
 9. Przed wejściem do Dojo wyłącz lub wycisz telefon komórkowy. Jeśli jednak zapomniałeś/aś o tym i Twój telefon dzwoni, wyłącz go bez odbierania. W nagłych przypadkach odbierz telefon i wyjdź poza dojo by nie przeszkadzać innym w treningu. Po powrocie czekaj na pozwolenie od instruktora by dołączyć do trenujących.
 10. Jeśli wchodzisz lub wychodzisz z dojo obróć się twarzą w stronę kamizy (ściany honorowej najczęściej z kaligrafią szkoły, sztuki walki). Kłaniająć się pozdrawiasz wszystkich ćwiczących w dojo.
 11. Przed treningiem i na jego zakończenie studenci (uczniowie) ustawiają się w jednym lub kilu szeregach (rokudo) przed instruktorem – zawsze najwyżsi stopniem od lewej strony instruktora, czyli po Twojej prawej stronie.
 12. W liniach „gambate” dwa rzędy naprzeciw siebie osoby najbardziej zaawansowane ustawiają się najbliżej instruktora potem wg. Stopnia zaawansowania – zazwyczaj ta forma jest następną po rokudo formą ustawienia w dwóch szeregach twarzami do siebie.
 13. W momencie wejścia instruktora do dojo, kiedy ma się rozpocząć trening powinna panować cisza.
 14. Trening rozpoczyna się i kończy krótkim ceremoniałem. Na początku zajęć witamy się słowami „onegai shimasu”, zaś kończąc zajęcia dziękujemy sobie za wspólne ćwiczenia mówiąc „domo arigato gozaimasu”.
 15. Pierwszym elementem treningu jest rozgrzewka – wykonuj tylko te ćwiczenia, które prezentuje instruktor.
 16. Najlepszą atmosferą do trenowania Sztuk Walki jest cisza, która dotyczy rozmów. Dla tego nie rozmawiaj w czasie, kiedy instruktor prezentuje techniki, a podczas ćwiczeń z partnerem ogranicz swoje rozmowy do minimum.
 17. Rozpoczynając i kończąc ćwiczenie zawsze ukłoń się swojemu partnerowi wypowiadając słowa (jak w punkcie 14) w ten sposób dziękujesz mu za wspólne ćwiczenie.
 18. Gdy instruktor przerywa ćwiczenie by pokazać nową technikę usiądź jak najszybciej w seiza lub „po turecku”. Po wyjaśnieniach podziękuj ukłonem i wróć do ćwiczeń.
 19. Aby zwrócić uwagę instruktora, ukłoń mu się. Po wyjaśnieniach instruktora, ukłoń mu się. Po wyjaśnieniach instruktora podziękuj ukłonem.
 20. Nie jedz, ani nie żuj gumy podczas zajęć.

Inne zasady

 1. Zwracając się do instruktora należy zawsze używać zwrotu „Sensei”- nauczyciel, mistrz.
 2. Jeśli zajęcia prowadzi, starszy uczeń nie posiadający stopnia instruktora, stopnia mistrzowskiego należy zwracać się do niego „Sempai”.
 3. Dbaj o czystość swojego dojo oraz maty. Dbaj o swoją higienę i czystość ubioru do treningu.
 4. Jeśli spóźniłeś/aś się na trening przebierz się w szatni i po wejściu do dojo usiądź w seiza na brzegu maty lin jeśli mata nie jest rozłożona tuż przy wejściu na dojo.
 5. Od Ciebie zależy bezpieczeństwo Twoje, partnera i osób trenujących obok. Patrz jak wykonujesz techniki by nie zagrażać osobom trenującym i postronnym obserwującym trening. Zawsze technika musi być dopasowana do umiejętności i zaawansowania Twojego partnera.
 6. O problemach zdrowotnych, niepokojących objawach uczestnik zajęć ma obowiązek zawiadomić instruktora przed treningiem lub w jego trakcie, jeżeli objawy te pojawiły się dopiero wtedy. Każdy wypadek należy natychmiast zgłosić instruktorowi.
 7. Jeśli nie wiesz jak wykonać jakąś technikę, poproś instruktora o wyjaśnienia – podejdź do niego – uważając by innym trenującym nie przeszkadzać ukłoń się stojąc i zadaj pytanie. Nie krzycz z daleka nie machaj ręką.
 8. Zawsze kiedy chcesz opuścić wcześniej dojo przed skończeniem treningu albo np. do toalety powiadom o tym instruktora.
 9. Jeśli instruktor pokazuje część techniki nie wykonuj jej całej sądząc, że wiesz co będzie następne.
 10. Gdy zostaniesz wywołany/na na środek przez instruktora krzyknij „hai”, ukłoń się i jak najszybciej wystąp na środek. Po skończeniu demonstracji podziękuj instruktorowi i wróć na miejsce.
 11. Jeśli nie wiesz jak się zachować w danej sytuacji zapytaj się instruktora lub starszego ucznia.
 12. Kiedy w dojo nie ma instruktora należy słuchać poleceń ucznia najstarszego stopniem. Pamiętaj, iż prowadzący trening jest osobą najważniejszą w dojo.
 13. Jeśli Twoje gi wymaga poprawy, ukłoń się partnerowi i odwróć się do niego tyłem i popraw je . Jak już to zrobisz ukłoń się ponownie i wróć do treningu.
 14. Jeśli nie zgadzasz się z partnerem w kwestii wykonania jakiejś techniki nie kłuć się, tylko zapytaj prowadzącego trening by wyjaśnił sposób wykonania techniki.
 15. Jeśli w dojo wykonuje kilka grup różne techniki i chcesz zmienić swoją technikę poproś o to instruktora.
 16. Jeśli organizacja dojo wymaga specjalnych przygotowań, zawsze pomagaj przy tych przygotowaniach (np. przy rozkładaniu, składaniu i czyszczeniu maty jak i posadzki w dojo) – jest to honor i zaszczytny obowiązek każdego ucznia.
 17. Trenując w innym dojo zawsze zapoznaj się z zasadami. Pamiętaj, że Twoje zachowanie zawsze rzutuje na Twoje własne dojo. Jesteś wizytówką Twojego dojo i samego siebie.
 18. Nauka Sztuk Walki jest możliwa tylko w atmosferze ufności i szacunku, którą żywi się zarówno wobec samego siebie jak i instruktora. Techniki nie można sobie kupić, trzeba się jej nauczyć, a to wymaga czasu i wielu godzin spędzonych na treningu pod okiem swojego nauczyciela.

Etykieta dla odwiedzających dojo

 1. Jeśli przyszedłeś do dojo poćwiczyć, a tylko popatrzeć, usiądź na widowni i w milczeniu obserwuj ćwiczących.
 2. Na matę można wejść tylko boso – zabronione jest wchodzenie w butach lub klapkach.
 3. Przed wejściem do dojo wyłącz telefon komórkowy. Jeśli musisz rozmawiać, uczyń to na zewnątrz sali.
 4. Podczas treningu nie komentuj zachowań instruktora lub ćwiczących.
 5. Jeśli chcesz czegoś się dowiedzieć, poproś instruktora o wyjaśnienia przed lub po treningu.
 6. Nie przeszkadzaj w żaden sposób ćwiczącym w dojo.

ZAPRASZAMY

Chcesz trenować z nami ?
Zadzwoń i umów się na trening.

Serdecznie zapraszamy.

Dzwoń: 501-530-454

więcej »

BUDOKAN-DOJO

BUDOKAN-DOJO

 • BUDOKAN-DOJO Google +
 • BUDOKAN-DOJO YouTube
 • BUDOKAN-DOJO Facebook
 • Mobilnie

photo

wifilms

© Copyright 2013/2014 Wirtualne Kreacje