SHINKENDO

Shinkendo

Trening shinkendo

Shin – oznacza umysł, ducha i serce
Ken – miecz
Do – oznacza drogę, ścieżkę życia

Jest to japońska sztuka walki mieczem (kataną).

Twórcą sztuki walki shinkendo jest Toshishiro Obata Kaiso Sensei. Shinkendo bazuje na tradycyjnych sztukach walki mieczem takich jak Toyama Ryu Battojutsu, Kenjutsu oraz na współczesnych Battodo, Iaido, łącząc w sobie duże doświadczenie w rożnych stylach walki Obaty senseia. Powstało ono na bazie wieloletnich przemyśleń , treningów i doświadczeń przodków oraz na wieloletnim studiowaniu starych manuskryptów i ksiąg historycznych.

Shinknedo tak jak tradycyjne sztuki walki mieczem podąża drogą Samurajów (japońskich wojowników), którzy już od czasów feudalnych uczyli się walki mieczem – kataną. Symbolem pozycji samurajów były dwa miecze (miecz długi katana i miecz krótki wakizashi, razem stanowiące komplet, zwany daishio) – ich noszenie było prawem i obowiązkiem japońskich wojowników. Daishō nie były tylko bronią. Mówiono o nich, że stanowią duszę samuraja, toteż samuraje byli silnie związani ze swoimi mieczami i otaczali je głęboką czcią. Droga samurajów, jest to: droga Heiho (strategia), Reiho (etykieta, Kodeks Bushido) oraz filozofia. Toshishiro Obata Kaiso jest założycielem, dyrektorem i głównym instruktorem Kokusai Shinkendo Renmei (czyli Międzynarodowej Federacji Shinkendo ), która jest organizacją zajmującą się nauczaniem autentycznej Japońskiej Sztuki Walki Mieczem.

Adepci shinkendo również bardzo poważnie podchodzą do treningu oraz do swojego miecza. W początkowej fazie nauki shinkendo adepci posługują się bokkenem ( drewniana imitacja katany) z oczywistych wzgledów bezpieczeństwa.

W poźniejszej fazie nauki, na wyższych stopniach zaawansowania adepci rozpoczynają testować nabyte umiejętności poprzez praktykowanie cięć mieczem na „tatami omote makiwara” (są to zwinięte w słupki maty tatami, które wcześniej są moczone w wodzie), czasami stosują „Take” (czyli japoński lub chiński bambus).

gogyo

Shinkendo składa się z 5 filarów, których istotą jestznalezienie równowagi na płaszczenie tych filarów czyli osiągnięcie rozwoju harmonii pomiędzy naszym umysłem, ciałem i duchem – to daje nam praktykowanie goho gorin gogyo czyli:

  • Suburi – ćwiczenia prostych cięć mieczem
  • Tanrengata – form pojedynczych
  • Battoho – rodzaje cięć i schematy walki
  • Tachiuchi – pojedynki z partnerem
  • Tamashigiri – test cięcia słomianych mat, bambusowych palików, tarcz

Shinkedno trafiło do Polski w 2004 roku (na zaproszenie Grzegorza Krzywickiego do Polski przyleciał Brent Hire Sensei, który poprowadził pierwsze w Polsce seminarium z shinkendo i „zaraził” nas swoja pasją do tej sztuki walki). W 2005 roku po raz pierwszy (dzięki wielu instruktorom z yoshinkan aikido) gościł u nas w Polsce w Zabrzu Toshishiro Obata Kaiso Sensei. Po tym seminarium jako pierwsze dojo w Polsce zaczęliśmy regularnie prowadzić treningi dla nowych adeptów Shinkendo. W kolejnych latach doskonaliliśmy swoją sztukę walki mieczem pod okiem Rolanda Lajosa Senseia, oraz na międzynarodowych seminariach pod bacznym okiem Obaty Senseia.

Obecnie na śląsku istnieje kila dojo Shinkendo prowadzonych przez profesjonalnych instruktorów. Jesteśmy zainteresowani promować tę sztukę walki w całym naszym kraju dla tego poszukujemy sympatyków którzy zaproszą nas by poprowadzić dla nich seminarium szkoleniowe, regularne zajęcia lub prezentację, pokaz.

W obecnym czasie bezpośrednią pieczę nad naszym Dojo Budokan i pozostałymi działającymi dojo w Polsce sprawuje Roland Lajos Sensei.

© Copyright 2013/2014 Wirtualne Kreacje