SHINKENDO

Filozofia Shinkendo

Filozofia Shinkendo

Nauczaniu shinkendo towarzyszy nauczanie filozofii Kuyo Junikun (12 nauk na planie dziewięciu planet) oraz 8 dróg Hachido. Właściwa praktyka Shinkendo pozwala wyćwiczyć nie tylko silne ciało i umysł, ale również spokój i czystość ducha. Co jest bardzo ważne i istotne w naszych dzisiejszych czasach. Nauczanie filozofii jest ważne między innymi dlatego, aby sztuka walki nie została wykorzystana w niewłaściwy sposób (dewastacja mienia, przemoc wobec słabszych), ale po to aby adept shinkendo mógł podążać właściwą drogą swojego życia i dawać dobry przykład dla innych i tak jak dawni wojownicy służyć społeczeństwu swoją postawą i uczciwością, jasnym umysłem. Surowy trening fizyczny, koordynacja ruchowa i koncentracja mają ogromny wpływ na nasz stan umysłu. Na treningu możemy wyrzucić z siebie troski dnia codziennego, „oczyścić „ swój umysł po przez w/w elementy treningu oraz KIAI!

Jak powiedział Obata Sensei : „shinkendo to życie”.

philo

1setsusetsu – zdobyte doświadczenie. Bardziej korzystne jest osiąganie celu krok po kroku niż pomijając poszczególne etapy. W ten sposób jesteśmy w stanie zdobyć większe doświadczenie.

2shinshin – umysł, serce, duch. To one budują twój charakter. Jest bardzo ważne by twój duch był silny i wytrwały, odporny na pokusy oraz słabości.

3sokusoku – sposób oddychania, rytm. Oddech jest bardzo ważny w naszym życiu. Zarówno podczas treningu by nabrać odpowiedniego rytmu podczas ćwiczeń jak i w życiu codziennym, zapewniając nam zdrowie i odpowiedni rytm każdego dnia.

4binbin – prędkość, szybkość, czas reakcji. Jest bardzo ważny zarówno podczas treningu, by sprostać atakowi partnera jak i podczas życia codziennego, odpowiedni moment reakcji podczas podejmowanych działań jest często najwazniejszy.

5chichi – wiedza, inteligencja i mądrość zdobyta w wyniku obserwacji.

6dandan – umiejętność podejmowania decyzji, osądu. Poprawny osąd zarówno sytuacji i okoliczności nieznacznych oraz błahych jak i ważnych, znaczących jest niezwykle ważny do podjęcia poprawnych decyzji.

7gigi – technika, metodyka, umiejętności. Po obserwacjach, dociekaniach i wyciąganiu wniosków, gi używa się do osiągnięcia celu.

8kankan – dystans odległość. Określa zarówno dystans w przestrzeni między dwiema ćwiczącymi osobami, jak i dystans oraz podejście do zdarzeń, przedmiotów, osób i uczuć w życiu codziennym.

9kan2kan – 5 zmysłów, percepcja, koncentracja.

10kiki – energia, siła. Wielu japonistów uważa iż ki jest wyrazem nieprzetłumaczalnym na polski język.

11rikiriki – fizyczna i duchowa siła. Może zostać wykorzystana do wpływania na społeczne i zawodowe działania, lub do pokonywania trudności czy zwiększenia własnej koncentracji.

12seisei – precyzja, dokładność, dotyczy precyzji podczas cięcia co zapewnia lepszą jego skuteczność jak również precyzji w życiu. „jeśli coś warte jest robienia, warte jest aby robić to dobrze”

© Copyright 2013/2014 Wirtualne Kreacje